Umieść licznik

KOPIUJ

KARA NAŁOŻONA NA POLSKĘ
2,3 mln zł kary za każdy dzień, gdy w Turowie trwa nielegalne wydobycie węgla


Umieść licznikCzeski rząd wniósł bezprecedensowy pozew przeciw Polsce do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (TSUE) w sprawie nielegalnego wydobycia w kopalni Turów przez polską państwową spółkę węglową PGE, która mocno zbliża się do granic Czech.

TSUE orzekł, że wydobycie w rozległej kopalni Turów w Polsce musi zostać wstrzymane na czas rozpatrzenia sprawy, aby zapobiec nieodwracalnym szkodom poniesionym przez środowisk

Polska jednak odmówiła wstrzymania wydobycia przez spółkę PGE, co doprowadziło do nałożenia przez TSUE bezprecedensowej grzywny w wysokości 2,3 mln zł (500 tys. euro) dziennie, począwszy od 20 września 2021 roku.

Zamiast marnować pieniądze na kary, lepiej byłoby wydać je na pomoc lokalnym społecznościom wokół Turowa w ramach sprawiedliwej transformacji - przejścia z nieekonomicznego węgla, który nie ma przyszłości i powoduje zanieczyszczenie środowiska, na nowoczesną, zieloną gospodarkę, jeszcze w tej dekadzie.


Sprawa przeciw kopalni Turów:

 • Turów niszczy domy i zagraża dostępowi do wody pitnej dla tysięcy rodzin po czeskiej stronie granicy - tylko w 2020 roku poziom wody spadł o osiem metrów, czyli dwukrotnie bardziej niż PGE zapowiadało do 2044 roku.
 • Koncesja kopalni Turów opiera się na błędnej i niepełnej j ocenie oddziaływania kopalni na środowisko i została już uznana przez Komisję Europejską za niezgodną z prawem UE.
 • Niezależne badania pokazują, jak polska sieć energetyczna może funkcjonować bez Turowa od 2027 roku, a jedno z nich dowodzi, że budowa alternatywnego rozwiązania dla obecnego kompleksu kopalni i elektrowni Turów opartego na odnawialnych źródłach energii, byłaby o ponad 14 mld euro tańsza, a także stworzyłaby więcej miejsc pracy.
 • Polska ma być największym beneficjentem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i otrzymać około 3,5 mld euro na pomoc w ramach transformacji energetycznej, ale w przeciwieństwie do większości krajów UE jak dotąd odmawia podjęcia decyzji dot. wycofania się z pozyskiwania energii z węgla jeszcze w tej dekadzie i chce utrzymać kopalnię Turów do końca 2044 roku. Oznacza to, że regiony węglowe, takie jak Bogatynia, gdzie znajduje się kompleks Turów, stracą bardzo potrzebne wsparcie finansowe pochodzące z UE, które jest niezbędne do nieuniknionego odejścia od węgla.
 • „Niszczycielskie wydobycie przez spółkę PGE musi zostać wstrzymane do momentu, gdy podstawowe problemy związane z legalnością Turowa i jego wpływem na dostawy wody zostaną rozwiązane. Następnie spółka musi opracować plan sprawiedliwego zamknięcia kopalni Turów i przejścia na energię odnawialną, aby wszyscy w regionie mogli współpracować na rzecz lepszej przyszłości.”

  Zala Primc, Europe Beyond Coal

  „Dalszy konflikt nie przynosi nikomu korzyści. Niewłaściwe planowanie polskiego rządu i spółki PGE w zakresie nieuchronnego końca wydobywania węgla w tej dekadzie oznacza, że pieniądze podatników zostaną zmarnowane na kary. Region Bogatyni, w którym znajduje się Turów, straci wsparcie pochodzące od UE mające na celu transformację z nieekonomicznego, kosztownego i powodującego zanieczyszczenie węgla w wysokości milionów euro.

  Kuba Gogolewski, Fundacja „Rozwój TAK – Odkrywki NIE".

  Tweetuj poniższe 👇

  Sprawdź, ile 🇵🇱 podatnik 💰 zmarnował pieniędzy, gdy @MorawieckiM odmówił przestrzegania prawa UE i nie wstrzymał wydobycia w #Turów https://beyond-coal.eu/turow-counter/pl.html
  Węgiel nie ma przyszłości w UE po 2030 r. Walka z tą rzeczywistością szkodzi ludziom, klimatowi i 🇵🇱 gospodarce. To nie jest tego warte. #BeyondCoal

  Tweetuj


  Więcej informacji pod adresem:

  Stop Turów
  Kampania dezinformacyjna spółki PGE kontra fakty
  Water or Coal

About Us.

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam, eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo.

Proin gravida nibh vel velit auctor aliquet. Aenean sollicitudin, lorem quis bibendum auctor, natus error sit voluptatem accusantium nisi elit et quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo.

Contact Numbers:

Phone: (000) 555 1212
Mobile: (000) 555 0100
Fax: (000) 555 0101

Email:

[email protected]
[email protected]

Address:

5th Avenue, Fort Bonifacio, Taguig
Metro Manila, Philippines


5th Avenue, Fort Bonifacio
Taguig, Metro Manila, Philippines